O firmě


Vydavatelství FT Records vzniklo v roce 1991 jako typické vydavatelství jednoho muže. Tím mužem byl kapelník skupiny Folk Team (odtud název vydavatelství) Pavel Kopřiva.

Takováto vydavatelství mají svou výhodu v tom, že majitel firmy je zároveň garantem dramaturgie, a je-li to silná a vyhraněná osobnost, lze zpravidla předem garantovat žánrové zaměření a kvalitu vydávaných nosičů.

FT Records zahájilo svou samostatnou existenci vydáním dvou prvních alb Karla Plíhala na jednom CD, následovalo vydání Tajných výprav Kamelotu a Zvláštní rána jihočeských Nezmarů a další tituly.

Po prvním období samostatné činnosti následovalo období druhé - období těsné spolupráce s firmou  Monitor (dnes EMI Czech Republic s.r.o.), pro které Pavel Kopřiva produkoval další nosiče, které zde vycházely jako exkluzivní licenční tituly. Label FT Records se tak udržel v povědomí folkových posluchačů jako značka kvality (Jakub Noha - Kde je ten ráj, Bokomara - Muž za rohem, Mascara - Bezvětří, Jiří Plocek a Teagrass - Folklorní tvář a další). V roce 1995 se Pavel Kopřiva vrátil k samostatné vydavatelské činnosti a vydal například debut Stan da Kahudy, skupiny Jen tak s Mirkou Savčukovou či svitavské Varianty. Pochopitelně kromě vydávání nových kvalitních jmen se můžete v dramaturgii FT Records setkat i se jmény osvědčenými v různých projektech (Streichl, AG Flek, Janoušek).

Těžiště dramaturgie firmy je zaměřeno na oblast folku až folkrocku, s přesahem od trampské písně po melodický beat, podobně je regionální těžiště pochopitelně moravské, ale firma se nevyhýbá ani ostatním regionům republiky. Lze říci, že v tomto smyslu nepodléhá firma žádným striktním omezením, kritériem je pro ni pouze kvalita repertoáru a jistá hudební spřízněnost.

Zajímavým projektem byl trojdílný komplet legendární brněnské skupiny Synkopy 61 mapující původní i převzatou tvorbu těchto "moravských Beach Boys", nazvaný podle největšího hitu skupiny - Válka je vůl.

Regionální lahůdkou je i postupně vzniknuvší projekt  Hantec - mapující tvorbu ve svérázné formě argotické češtiny, slavném hantecu brněnské "plotny". K němu patří nejen písničky a povídání v této šťavnaté mluvě s prvky češtiny i němčiny, ale třeba i vzpomínky na Frantu Kocourka a Rudyi Kovandu.

Z jednotlivých nosičů FT Records z konce 90.  let uveďme zejména pamětnickou desku s Portou ověnčenou Ozvěnou, zdařilý debut Lehké nohy, Poselství Wabiho Ryvoly, kde se vedle Karabiny a T. E. Bandu ozve v několika písních ze vzácných záznamů i hlas Wabiho Ryvoly a album písniček týmu Pavlica, Kluka, Krobot, Oslzlý z revue Babička v Divadle Husa na provázku. Samostatný katalog vydavatelství se tak pomalu blíží k čtyřicátému titulu.

Z dalších titulů jmenujme páté album skupiny Bokomara - Obratník Raka, z rozhlasových archivů byl získán základní materiál na desku Plotna - Karel Höger a Brněnští gajdoši a do oblasti brněnského hantecu patří i Nélepčí pecky v hantecu s  bonusy: Kamelot, Bokomara, bratři Pantůčci, Kaskadéři - jde o nevydané a v případě Kamelotu a Bokomary nově natočené písně.

V roce 1999 vyšly tyto projekty:

Legenda brněnské country - Hráči (vzpomínka na legendární countryovou kapelu), dále pak druhé album Lehké nohy s názvem Otázka času, které se zařadilo ihned mezi nejžádanější tituly FT Records.
Karabina, T.E.band + Roweři pak natočili u FT Records CD s názvem Kytary a špunty, které obsahuje dosud nevydané trampské hity, které se opravdu zpívají u táborových ohňů.

Bokomara dále vydává u FT Records desku písniček v brněnské hantýrce - Hantec 3, tento titul se rázem stává hitem předvánoční nabídky  roku 1999.
Emil Pospíšil - Než se rozední je pak reedicí kazety předčasně zesnulého hráče na sitár a spoluhráče Karla Plíhala a Vladimíra Merty.

Nejúspěšnějším vydavatelským počinem FT Records v roce 1999 se stává "Velká kniha hantecu", raritní kniha , obsahující 30 povídek, 40 písniček v notách a téměř 1700 hesel slovníku v brněnské hantýrce.

Počátek roku 2000 se nesl ve znamení příprav nového nadžánrového Česko - Slovenského festivalu Starobrno - Festival Slunce - Strážnice 2000, který s úspěchem proběhl 30.června a 1. července v prostředí Strážnického amfiteátru - Zámek.

Druhá polovina roku 2000 znamenala pro vydavatelství šest novinek "Velký slovník hantecu" (oboustranný slovník obsahující přes 2400 výrazů), Kaskadéři - To nejlepší s Kaskadéry (výběrové album brněnské country skupiny obsahující pět novinkových bonusů), Radek Rettegy a Los Brňos (první sólová deska legendární brněnské skupiny obsahující zcela nové písně v brněnském hantecu), Luboš Veselý - V houpací síti (druhé album brněnského zpěváka a skupiny Malevil), Čankišou - Hudba lidu Čanki (bigbeatová etno dechovka) a T.E.Band - Poslední noc (druhá, dlouho očekávaná deska brněnské trampské skupiny).

Na jaře roku 2001 vychází sampler Starobrno - Festival Slunce - Live se záznam vystoupení z prvního ročníku festivalu, dále pak třetí řadové album skupiny Lehká noha - Novorestaurační vlna a historický folk skupin Quanti minoris a Vaganti - Buchlovská rána. V létě se uskutečnil druhý ročník Starobrno - Festivalu Slunce, který potvrdil své ambice a zařadil se mezi přední festivaly konané v České republice. Pro vánoční trh pak vyšly My Fair Lady (ze Zelňáku) Městského divadla Brno, novou desku připravil písničkář Bob Frídl - Divadlo života a CD Středoevropského souboru bicích nástrojů Dama Dama - Konfrontace. Na přelomu roku pak vznikla série reedic starších CD, které vznikly v době spolupráce s Moravskou uměleckou agenturou či s firmou Monitor: Slávek Janoušek - Imaginární hospoda, F.T.Prim a Roman Horký - Rosa Coeli, Bokomara - Muž za rohem, Teagrass - Folklórní tvář, Folk Team - Všechna ta smutná hudba, Folk Team - Otevřte! Jsou tady lidé...

Rok 2002 se nesl ve znamení vystoupení legendárního skotského písničkáře Donovana na Starobrno - Festivalu Slunce ve Strážnici. Na podzimním trhu se pak objevily čtyři tituly: CD západočeské skupin Zrcadla - Země motýlů, výběrové album legendy brněnské trampské písně Karabina - Výběr z  let 1968-2002, druhé řadové CD bigbeatové etnodechovky Čankišou - Densé Ju. A v neposlední řadě vzpomínkové 2CD Emil Pospíšil - Než se rozední (komplet).

CD, DVD a knihy z produkce FT Records a vstupenky na akce pořádané FT Records si lze zakoupit také přes náš E-Shop BeatPoint.